اپل واچ اغلب به لطف سیستم‌های یکپارچه تشخیص سلامتی مانند سنسورهای ضربان قلب، و تشخیص سقوط جان مردم را نجات داده است. خانم Reylene Hackenwerth از شهر سن پترزبورگ ایالت فلوریدا آمریکا، به سختی سقوط کرده بود و تقریبا بیهوش بود، اما اپل واچ او بعد از تشخیص افتادنش اورژانس را برایش شماره‌گیری کرد.

به گزارش WFTS یکی از امدادگران گفته که تماس اظطراری خودکار اپل واچ واقعا منحصر به فرد است. این ساعت زمانی که متوجه آسیب رسیدن صاحبش شده، با اورژانس تماس گرفته و موقعیت جغرافیایی خود را ارسال کرده تا امدادگران بدانند که به سرعت به کدام منطقه بروند! جالب این است که پس از انتقال این خانم به بیمارستان توده‌ای در ریه‌اش کشف شد که مشخص شد سرطانی است و حالا این خانم در بیمارستان تحت مراقبت است.

خانم Hackenwerth به WFTS گفته: «اگر این سقوط و تماس اپل واچ نبود، من حتی نمی‌دانستم که این توده وجود دارد و اگر هم در آینده متوجه آن می‌شدم، دیگر دیر شده بود.»

این اپل واچ در واقع هدیه پسرش برای کریسمس بوده تا مادرش بتواند به وسیله آن تمرینات خود را دنبال کند. آنها حتی خودشان هم نمی‌دانستند که یک ویژگی تشخیص سقوط در اپل واچ وجود دارد که اگر کاربر آن ۵۵ سال به بالا باشد، به طور پیش فرض در آن فعال است.

تشخیص سقوط در سراسر دنیا بارها و حتی گاهی اوقات بیش از یک بار باعث نجات جان یک فرد شده است. تنها این ویژگی باعث نجات جان کاربران نشده است، بلکه سنسور ضربان قلب هم بارها پیش آمده است که با هشدار به موقع در مورد ضربان قلب بالا یا پایین و موارد دیگر باعث مداخله پزشکی شده است و جان افراد را نجات داده است. هرساله گزارش‌های زیادی از تشخیص زود هنگام و به موقع اپل واچ و نجات دارندگانش در خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود.