هوآوی موفق شد با عرضه محصولات مختلف در سال 2022 جزو برندهای با ارزش جهان قرار بگیرد. اوایل هفته جاری بود که موسسه تحقیقاتی کانترپوینت در گزارشی اعلام کرد که هواوی با از دست دادن سهم بازار گوشی‌های هوشمند چین دیگر جزو پنچ تولیدکننده برتر بازار این کشور در سه‌ماهه چهارم سال میلادی 2021 قرار نگرفته است. شایان ذکر است که در مدت زمان مشابه در سال 2020 هواوی حدود 23 درصد از بازار چین را در اختیار داشت و در سه‌ماهه چهارم سال میلادی 2021 سهم این تولیدکننده به تنها 7 درصد رسید که در مقایسه با سال 2020 افت چشمگیری داشته است. اما به نظر می‌رسد برخلاف سهم اندک هواوی از بازار گوشی‌های هوشمند چین ارزش کلی شرکت هواوی نه تنها کم شده است بلکه در سال 2022 رشد چشمگیری داشته است و این شرکت موفق شده است تا به جدول 10 برند با ارزش سال 2022 ورود کند.


در این راستا، اکانت رسمی هواوی در توئیتر گزارشی را از موسسه Brand Finance منتشر کرده است که براساس آن، این شرکت فناوری موفق شده است در رتبه نهم از 10 برند با ارزش در سال 2022 قرار بگیرد. موسسه تحقیقاتی Brand Finance انگلستان که مقر آن در لندن قرار دارد و یکی از معتبرترین مراکز ارزش‌گذاری برندهای مختلف است اقدام به انتشار و اعلام 500 برند با ارزش سال 2022 کرده است.

 هواوی در سال 2021 پانزدهمین برند با ارزش جهان شناخته شد و حالا در سال 2022 موفق شده است که با شش پله صعود به مقام نهم صعود کند. بر اساس این گزارش، ارزش کلی برند هواوی 71 میلیارد دلار تخمین زده شده است. جدا از هواوی، غول فناوری آمریکایی یعنی اپل موفق شده است با ارزش کلی 355 میلیارد دلاری با ارزش‌ترین برند سال 2022 لقب بگیرد. بعد از اپل، شرکت آمازون با ارزش کلی 350 میلیارد دلاری در جایگاه دوم ایستاده است. در رتبه‌های سوم و چهارم، شرکت‌های بزرگ فناوری گوگل و مایکروسافت با ارزش کلی 263 و 111 میلیارد دلاری قرار گرفته است.

جایگاه ششم به غول فناوری کره جنوبی یعنی سامسونگ با ارزش 107 میلیارد دلار اختصاص یافته است. فیس‌بوک با ارزش حدودی 101 میلیارد دلاری رتبه 7 را تصاحب کرده است. جایگاه دهم جدول با ارزش‌ترین برندهای سال 2022 به اپراتور بزرگ آمریکایی یعنی Verizon اختصاص داده شده است.

هواوی در حالی جایگاه نهم جدول با ارزش‌ترین برندهای سال 2022 را کسب کرده است که سهم این تولیدکننده از بازار گوشی‌های هوشمند به دلیل تحریم‌های ایالات متحده افت زیادی داشته است و سهم سایر محصولات این شرکت با رشد زیادی مواجه شده است. پس از تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده بر هواوی، این شرکت حوزه فعالیت‌های خود را گسترش داد و محصولاتی نظیر تلویزیون‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و خودروهای الکتریکی هوشمند را روانه بازار کرد.

 در این راستا، حدود یک ماه پیش بود که هواوی از خودرو لوکس هیبریدی هوشمند خود برپایه سیستم عامل هارمونی به نام AITO M5 رونمایی کرد که با همکاری خودروساز شناخته شده یعنی Seres توسعه داده شده است. همچنین مدیرعامل هواوی، ریچارد یو، اعلام کرد که با گسترده‌تر کردن محصولات، سهم این شرکت فناوری از بازارهای مختلف بیشتر خواهد شد به طوریکه سود فروش خودرو به طور معمول از فروش گوشی‌های هوشمند پرچمدار بیشتر است. به علاوه، این مقام مسئول هواوی اذعان داشت که اگر استقبال از خودرو هیبریدی AITO M5 راضی‌کننده باشد، این تولیدکنند قادر خواهد بود تا 300 هزار دستگاه خودرو را در سال 2022 به فروش برساند.