آیفون‌ها همواره دارای حاشیه‌های ضخیم‌تری در اطراف نمایشگر خود به نسبت رقبای اندرویدی هستند؛ اما به نظر رسیده که این روند در آینده تغییر خواهد کرد.

آیفون‌های شرکت اپل، از طرفداران بسیاری برخوردارند و با وجود فروش بیشتر محصولات سامسونگ در بازار گوشی‌های هوشمند، اپل همچنان درآمد بیشتری نسبت به رقیب کره‌ای خود دارد؛ زیرا آیفون‌ها همواره پرفروش‌ترین پرچمداران در سطح جهان به حساب می‌آیند.


 

با وجود این موفقیت‌ها، عده زیادی رویکرد محافظه کارانه اپل برای نوآوری در محصولات خود را مورد انتقاد قرار داده‌اند. برای مثال، رقبایی چون سری گلکسی اس سامسونگ همواره در حال کاهش حاشیه‌های نمایشگر هستند؛ اما در سری آیفون ۱۲، آیفون ۱۳ و آیفون ۱۴ شاهد تغییرات خاصی در این زمینه نبودیم.

با استناد به گزارش‌های اخیر، به نظر رسیده که این امر در حال تغییر است و اپل برای تولید یک پنل اولد بدون حاشیه برای آیفون‌های خود، با شرکت‌های سامسونگ دیسپلی و ال جی دیسپلی وارد همکاری شده است.

 

آیا حاشیه‌های نمایشگر آیفون حذف می‌شوند؟


 

همانطور که می‌دانید؛ اپل معمولا محصولات خود را طراحی کرده و وظیفه تولید آنها را به سایرین می‌سپارد. برای مثال، محصولات محبوبی چون آیفون و مک توسط شرکت‌هایی چون فاکس‌کان و TSMC تولید می‌شود. رویکرد این شرکت برای تامین نمایشگرها نیز مشابه است و این قطعات به شرکت‌هایی چون سامسونگ و ال جی سفارش داده می‌شوند. به همین دلیل، اگر اپل قصد تولید آیفونی با نمایشگر اولد بدون حاشیه را داشته باشد؛ باید برای طراحی آن با رقبای خود همکاری کند.


 

البته باید گفت که طراحی یک آیفون بدون حاشیه‌های نمایشگر، کار اصلا ساده‌ای نیست. اپل باید تمامی قطعات الکترونیکی واقع در حاشیه‌ها و پانچ هول را به زیر نمایشگر منتقل کند و این امر نیازمند پیشرفت‌های جدی در دو تکنولوژی «Thin Film Encapsulation» یا همان TFE و همچنین دوربین‌های سلفی زیر پنل است. TFE در واقع یک لایه حفاظتی برای پنل نمایشگر است که از آسیب به پنل اولد توسط عواملی چون اکسیژن و رطوبت جلوگیری می‌کند؛ اپل از تامین کنندگان خود درخواست کرده که ضخامت این لایه را نسبت به گذشته کاهش دهند.

در صورت پیشرفت تکنولوژی TFE، اپل خواهد توانست تا قطعات الکترونیکی را از حاشیه‌ها خارج کند و دوربین سلفی و سنسور فیس آیدی را نیز به زیر پنل نمایشگر انتقال دهد. این تکنولوژی اکنون نیز در برخی گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌شود؛ اما کیفیت عکس‌های گرفته شده با دوربین‌های سلفی زیر نمایشگر، قابل مقایسه با نمونه‌های معمولی نیست. شرکت‌هایی چون سامسونگ، هواوی و ویوو نیز به دلیل محدودیت‌های فعلی این تکنولوژی، همچنان آن را در پرچمداران اصلی خود به کار نمی‌برند.


دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ گلکسی زد فولد ۴

اپل همچنین نگران مشکلات آنتن دهی پس از اعمال این تغییرات در نمایشگر آیفون است. پلاستیک یکی از بهترین متر‌یال برای انتقال سیگنال است و به همین دلیل، در فریم فولادی آیفون‌ها شاهد خط‌های پلاستیکی هستیم. البته، باید گفت که این خط‌ها از مقاومت فریم گوشی می‌کاهند و به همین دلیل، اپل می‌خواهد تا آنها را نیز به زیر نمایشگر انتقال دهد. انتقال آنتن به زیر نمایشگر، ممکن است تا مشکلاتی مانند تداخل با سیگنال‌های وای فای را به همراه داشته باشد.  

با در نظر گرفتن این چالش‌ها، احتمالا مدت زیادی تا معرفی یک آیفون با نمایشگر بدون حاشیه فاصله داریم. در هر صورت، گزارشات متعددی به همکاری اخیر اپل با سامسونگ و ال جی برای پشت سر گذاشتن این چالش‌ها اشاره می‌کنند و مسلما، یک آیفون بدون حاشیه می‌تواند تا انقلابی‌ترین محصول این شرکت از زمان آیفون X باشد.


خط پلاستیکی آنتن در بخش بالایی و گوشه‌های بدنه سری آیفون ۱۴ پرو

درباره احتمال عرضه آیفون‌هایی بدون حاشیه نمایشگر چه می‌اندیشید؟ به عقیده شما، این نسل از آیفون‌ها در چه سالی از راه خواهند رسید؟