پس از شایعات و افشاگری‌های فراوان، سرانجام در اواخر هفته گذشته گلکسی زد فلیپ ۴ در کنار برادر بزرگتر خود، گلکسی زد فولد ۴ معرفی شد. اما باید بدانید که این گوشی در مقایسه با گلکسی زد فلیپ ۳، نسل قبل خود، دستخوش تغییر چشمگیری نشده است.

 

اگرچه که بررسی‌های کامل این گوشی همچنان ارائه نشده، اما احتمال می‌رود بزرگترین رشد گلکسی زد فلیپ ۴ در زمینه عمر باتری باشد. این پیش‌بینی نیز به دلیل چیپست کارآمدتر آن، اسنپدراگون ۸ پلاس نسل یک و باتری کمی بزرگتر ۳۷۰۰ میلی آمپر ساعتی آن (در مقایسه با باتری ۳۳۰۰ میلی آمپر ساعتی گلکسی زد فلیپ ۳) رخ داده است. البته ممکن است این پیشرفت زیادی نباشد، اما ممکن است باعث شود تا گلکسی زد فلیپ ۴ بتواند یک روز کامل را در کنار شما دوام بیاورد. کاری که گلکسی زد فلیپ ۳ نتوانست انجام دهد.

سایر تغییرات این گوشی نیز، اطلاحات کوچکی در مقایسه با نسل قبل به شمار می‌رود. به همین دلیل انتظار نمی‌رود گلکسی زد فلیپ ۴ بتواند تجربه متفاوتی را برای کاربران رقم بزند.

اگرچه به نظر می‌رسد گلکسی زد فلیپ ۴ در مقایسه با گلکسی زد فولد ۴ از ارزش خرید بیشتری برخوردار است، اما ظاهرا همچنان این گوشی ارزش خرید بالایی ندارد. به خصوص در مقایسه با سایر گوشی‌های تخت بازار در این بازه قیمتی.

آیا گلکسی زد فلیپ ۴ به اندازه کافی جمع‌وجور است؟


مقایسه ابعاد گلکسی زد فلیپ ۴ در حالت باز شده با گلکسی اس ۲۲، ایسوس ذن‌فون ۹ و آیفون ۱۳ مینی

از دید بلندمدت، به طور کلی خرید گلکسی زد فلیپ ۴ در مقایسه با گلکسی زد فولد ۴ منطقی‌تر به نظر می‌رسد. البته که اگر قصد خرید تبلت کوچک تاشویی را دارید، همچنان گلکسی زد فلیپ ۴ انتخاب بهتری به نظر می‌رسد.

البته که هنوز هیچ کدام از دو گوشی تاشوی جدید سامسونگ برای فروش در دسترس نیست، اما همچنان فرم سری گلکسی زد فلیپ بهتر از سری گلکسی زد فولد است. علاوه بر آن، گلکسی زد فلیپ دارای فناوری‌هایی بوده که پیش از این امتحان خود را پس داده و مانند گلکسی زد فولد ۴، از دوربین زیر نمایشگر بهره نمی‌برد.

با این حال، این به آن معنا نیست که این گلکسی زد فلیپ ۴ یک گوشی کاملا جمع‌وجور است. زیرا همانطور که در بالاتر مشاهده نمودید، وقتی این گوشی را در حالت باز شده در کنار آیفون ۱۳ مینی قرار می‌دهیم، متوجه می‌شوید که نماینده سامسونگ بسیار بزرگتر است. در حالی که فلسفه سری گلکسی زد فلیپ این بوده که دستگاه باید سبک و جمع‌وجور بوده و با یک دست باز شود.

اما برعکس، به نظر می‌رسد تمرکز اصلی گلکسی زد فلیپ ۴ بر روی جیبی بودن است. در حالی که این گوشی یک از جیبی‌ترین گوشی‌های کنونی جهان به شمار می‌رود، اما همچنان در حالت تا شده حجم بیشتری در مقایسه با دستگاه‌هایی مانند ایسوس زنفون ۹ و آیفون ۱۳ مینی دارد. زیرا گلکسی زد فلیپ ۴ گوشی بسیار بلندی است. به عبارتی دیگر، این گوشی نسخه دیگری از پرچمدارهای بزرگ بوده که به کل با فاکتور فشردگی در تضاد است.

همچنین گلکسی زد فلیپ ۴ با وزن ۱۸۷ گرمی خود همچنان یک گوشی سنگین به شمار می‌رود. در حالی که دستگاه‌هایی مانند ایسوس زنفون ۹ با وزن ۱۶۹ گرم، گلکسی اس ۲۲ سامسونگ با وزن ۱۶۷ گرم و به خصوص آیفون ۱۳ مینی با وزن ۱۴۱ گرم بسیار سبک‌تر از این گوشی هستند. زیرا وزن عامل بسیاری مهمی در حمل یک گوشی و استفاده طولانی مدت از آن با یک دست به شمار می‌رود.

گلکسی زد فلیپ ۴ همچنان با وجود برخوردار نبودن از ویژگی‌های یک پرچمدار، یک گوشی گران به شمار می‌رود


مقایسه گلکسی زد فلیپ ۴ با گوشی‌های مختلف

در حال حاضر، با وجود اینکه زد فولد از نظر فنی چشمگیرتر از زد فلیپ است، اما آمار فروش می‌گوید گلکسی زد فلیپ محبوب‌ترین گوشی تاشو در بازار است. البته اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، قیمت‌گذاری این دو گوشی نیز در محبوبیت آن‌ها بی‌تاثیر نیست. زیرا گلکسی زد فولد ۴ قرار است با قیمت ۱۸۰۰ دلار به فروش برسد، در حالی که گلکسی زد فلیپ ۴، تنها ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. اما با وجود این اختلاف قیمت، زد فلیپ همچنان ارزش خرید خوبی ندارد.

اگر به خاطر داشته باشید، سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ و گلکسی زد فولد ۳ را تنها به دلیل مرسوم شدن گوشی‌های تاشو در بازار عرضه کرد. زیرا گلکسی زد فلیپ 5G (نسل قبل از گلکسی زد فلیپ ۳)، با قیمت ۱۴۰۰ دلار به بازار عرضه شد، در حالی که زد فلیپ ۳ با قیمت ۱۰۰۰ دلار به فروش رسید.

اما این بار هم، سامسونگ گلکسی زد فولد ۴ و گلکسی زد فلیپ ۴ را با افزایش قیمت ۵۰ پوندی در بریتانیا همراه کرده است. اگرچه ممکن است این اقدام سامسونگ به دلیل تورم باشد، اما همچنان افزایش قیمت را توجیه نمی‌کند. زیرا قیمت این دستگاه‌ها در ایالات متحده همچنان ثابت مانده است.

گلکسی زد فلیپ ۴ دستگاهی بوده که از ویژگی‌های یک پرچمدار، تنها قیمت آن را دارد

به نظر می‌رسد بزرگترین مشکل در مورد قیمت گلکسی زد فلیپ ۴، این است که در این بازه قیمتی دستگاه‌هایی مانند گلکسی اس ۲۲ اولترا، آیفون ۱۳ پرو، گوگل پیکسل ۷ پرو و... وجود داشته یا وجود خواهند داشت.

گلکسی زد فلیپ ۴ هیچ کدام از عناصری مانند بهترین ماژول دوربین موجود در بازار، بزرگ‌ترین باتری، سریع‌ترین شارژ، بهترین نمایشگر و هیچ چیز برتری را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. با توجه به این موضوع، پرداخت چنین هزینه‌ای برای دستگاهی که تنها مزیت آن تا شدن است، آنچنان منطقی به نظر نمی‌رسد.

زیرا شما با این پول می‌توانید جدیدترین، بهترین و بادوام‌ترین گوشی سامسونگ را تهیه کنید. یا حتی بهترین آیفون، یا بهترین گوشی هوشمند گوگل.

گلکسی زد فلیپ علی‌رغم فروش مثبت خود همچنان یک چالش برای سامسونگ به شمار می‌رود...


گلکسی زد فلیپ ۴

چند ماه پیش برای اولین شایعاتی در مورد یک گوشی تاشو از سوی سامسونگ منتشر شد. این موضوع باعث می‌شود این پرسش به وجود بیاید که آیا سامسونگ نباید گلکسی زد فلیپ را به یک گوشی میان‌رده یا مقرون به صرفه تبدیل کند؟ حداقل در این بازه زمانی؟

زیرا با انجام این کار، سامسونگ می‌تواند گلکسی زد فلیپ ۷۰۰ دلاری را خیلی راحت‌تر از گلکسی اس ۲۳ اولترا، پرچمدار بعدی سامسونگ که بسیار گران‌تر خواهد بود، به فروش برساند. طبق شایعات، انتظار نمی‌رود سامسونگ حداقل تا سال ۲۰۲۴ الی ۲۰۲۵، تاشویی مقرون به صرفه به بازار عرضه کند. این می‌تواند به آن دلیل باشد که اکنون ساخت یک گوشی تاشو هزینه بالایی دارد.

همچنین سامسونگ می‌تواند یک گلکسی زد فلیپ A یا گلکسی زد فلیپ لایت بسازد. دستگاهی که به جای گوریلا گلس توسط پلاستیک ساخته شده، از یک تراشه میان‌رده کوالکام استفاده می‌کند و با حذف مقداری رم، قیمت آن را به ۷۰۰ دلار برساند. این امر ممکن است باعث افزایش فروش این سری شده و حتی ممکن است بتواند کاری کند کاربران این گوشی را با پرچمداران نسخه پرو و اولترا مقایسه نکنند.

در حال حاضر، بزرگترین چالش در مورد خرید گلکسی زد فلیپ ۴ اندازه و قیمت آن است. زیرا این گوشی علی‌رغم قیمت خود، یک پرچمدار نیست. علاوه بر این، سامسونگ مدعی است این گوشی بسیار جمع‌وجور بوده، ولی این‌گونه نیست. اما با توجه به تمام این تفاسیر، این به آن معنا نیست که این گوشی هیچ مخاطبی ندارد.