گوشی  موبایل به یکی از مهم‌ترین وسایل روزمره ما تبدیل شده است . ما از صبح تا شب قبل از خواب ، از  گوشی موبایل استفاده می‌کنیم . این موضوع باعث شده که بازار گوشی‌های هوشمند  به‌شدت جذاب شود و شرکت‌های بزرگ هم تقریباً هر روز گوشی‌های جدیدی را  روانه بازار کنند . اما از بین این همه گوشی باید کدام را انتخاب کنیم . تنوع  برندها و گوشی‌های موبایل بسیار بالاست و این می‌تواند منجر به سردرگمی ما مختلف شود .


ما از یک طرف باید انتخاب کنیم که از چه برندی گوشی  بخریم و در طرف دیگر ، باید به عوامل تأثیرگذار در خرید گوشی دقت کنیم . حال سه برند محبوب و پرفروش بازار یعنی اپل ، سامسونگ و شیائومی  را بر اساس این عوامل با هم مقایسه می‌کنیم.

عوامل تأثیرگذار در انتخاب و خرید گوشی موبایل

در انتخاب و خرید گوشی ، یک سری عوامل مؤثر وجود دارند که عبارت‌اند از :

  • سخت‌افزار و کارایی
  • طراحی و کیفیت ساخت بدنه
  • دوربین
  • باتری
  • صفحه‌نمایش
  • قیمت
  • خدمات پس از فروش و دریافت به‌روزرسانی‌ها

ابتدا ، بهتر است بر اساس نیاز خودتان ، موارد بالا را اولویت‌بندی  کنید . یعنی مشخص کنید که کدام مورد یا موارد برای شما مهم تر هستند . برای  مثال ، شاید برای یکی ، دوربینِ  مهم باشد و برای دیگری طول عمر  باتری یا کارایی گوشی مهم باشد. این شما هستید که بسته به نیاز خود ، و در انتها گوشی مناسب خود را انتخاب نمایید .

سخت‌افزار

هنگامی  که صحبت از عملکرد می‌شود ، آیفون به خاطر سیستم‌عامل یکپارچه و سخت‌افزار  اختصاصی ، یک قدم جلوتر از بقیه قرار می‌گیرد . پس اگر کارایی گوشی برایتان  مهم است ، شاید بهتر باشد به سراغ آیفون بروید . البته که برای خرید گوشی آیفون باید پول بیشتری پرداخت کنید و با محدودیت‌های آیفون در کشورمان هم کنار  بیایید . اگر نمی‌توانید با محدودیت‌های آیفون کنار بیایید یا کار با سیستم‌عامل IOS برای شما سخت است ، می‌توانید به سراغ گزینه دوم یعنی  شیائومی بروید . شیائومی با عملکرد بسیار خوب خود توانسته در بازار  گوشی موبایل بدرخشد و سهم بزرگی از بازار را از‌ آنِ خود کند . بر اساس تست‌های متعدد انجام‌شده ، پایداری عملکرد گوشی‌های شیائومی بیشتر از گوشی‌های سامسونگ است ، چه در میان پرچم‌داران و چه در میان گوشی‌های میان رده یا پایین رده . 

دوربین

 در بخش دوربین ، آیفون و سامسونگ با توجه به تجربه بیشتری که در ساخت گوشی‌های هوشمند داشته‌اند ، عملکرد بهتری از شیائومی ارائه کرده‌اند. پس اگر به دنبال دوربین عالی هستید ، باید به فکر خرید گوشی سامسونگ یا آیفون باشید . البته کیفیت دوربین گوشی‌های شیائومی هم بد نیست اما در مقایسه با دوربین گوشی‌های آیفون و سامسونگ ، حرف کمتری برای گفتن دارند.


 

طراحی و کیفیت ساخت بدنه

مسئله طراحی و  زیبایی گوشی ، یک بحث سلیقه ای است و هر شخص بسته به سلیقه خود ، تشخیص  می‌دهد که یک گوشی زیبا است یا خیر .  اما هنگامی که از کیفیت ساخت بدنه صحبت  می‌کنیم ، در بین این سه برند معمولاً برنده مشخصی وجود ندارد . هر سه برند  آیفون ، شیائومی و سامسونگ دارای کیفیت ساخت راضی‌کننده‌ای هستند و از این  بابت جای نگرانی نیست .

البته معمولاً گفته می‌شود که گوشی‌های آیفون  ظرافت بیشتری دارند و باید بیشتر مراقب آن‌ها باشیم . در حین خرید به این  موضوع توجه کنید که بدنه گوشی از  پلاستیک ، فلز یا … است و بر اساس آن  موبایل مورد نظر خود را پیدا کنید .

باتری

شاید بهتر باشد به سراغ گوشی‌های  OnePlus، Motrola یا Asus ROG بروید . برندهای ذکر شده گوشی‌هایی با طول عمر  باتری طولانی ارائه کرده‌اند و خیال شما را از طول عمر باتری راحت  می‌کنند . اما اگر انتخاب خود را به یکی از سه برند آیفون ، شیائومی و  سامسونگ محدود کرده‌اید ، باید انتخاب آخر شما آیفون باشد .

باتری‌های  آیفون در گذر زمان ضعیف می‌شوند و سریع‌تر از گوشی‌های دیگر نیاز به شارژ  پیدا می‌کنند . اما شیائومی و سامسونگ توانسته‌اند عملکرد بهتری ارائه کند و  عملکرد هر دو در بخش باتری راضی‌کننده است . 

صفحه‌نمایش

صفحه‌نمایش  هر سه برند اپل ، سامسونگ و شیائومی قابل‌اطمینان است اما کیفیت و دقت  صفحه‌نمایش اپل و سامسونگ مقداری بهتر از شیائومی هستند . البته در میان  گوشی‌های پرچم‌دار ، شیائومی هم صفحه‌نمایش‌های بسیار خوبی ارائه کرده اما  در رده‌های پایین این‌گونه نیست .

در رده‌های پایین ، سامسونگ از  صفحه‌نمایش‌های OLED استفاده می‌کند که دقت و کیفیت بالایی دارند اما  شیائومی از صفحه‌نمایش‌های LCD هم استفاده کرده است . پس در بخش صفحه‌نمایش ،  اپل و سامسونگ برنده هستند .


 

قیمت

قیمت هم یکی از  تأثیرگذارترین عوامل انتخاب و خرید گوشی است . در بحث قیمت ، شیائومی برنده  بلامنازع این مقایسه است . یعنی اگر به دنبال خرید گوشی خوش قیمت هستید ، خرید گوشی شیائومی را به شما پیشنهاد می‌کنیم . امروزه خط تولید بیشتر شرکت‌ها در چین قرار دارد که سامسونگ و اپل هم از این مستثنی نیستند .

شرکت‌ها  به این ترتیب هزینه‌های تولید خود را پایین می‌آورند اما همچنان باید  هزینه‌هایی بپردازند . شیائومی چون خودش یک شرکت چینی است ، نیازی به پرداخت  بسیاری از این هزینه‌ها ندارد و چون زیرساخت خوبی برای آن فراهم شده ،  می‌تواند گوشی‌هایی با قیمت بسیار پایین تر ارائه کند .

این در حالی  است که عملکرد آن‌ها هم بسیار خوب و حتی پایدارتر از رقبای خود است . در  جایگاه دوم بر اساس قیمت ، گوشی سامسونگ قرار می‌گیرند و در نهایت ، گوشی‌های  اپل را داریم که قیمت گوشی آیفون از همه بیشتر است .

خدمات پس از فروش

خدمات  پس از فروش هم در انتخاب برند گوشی مؤثر است اما واقعیت این است  برای ما  که در ایران زندگی می‌کنیم ، خدمات پس از فروش چندان معنایی ندارد چون  نماینده رسمی برندها در ایران وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، در همه  شهرها نیست .

پس شاید نتوانیم این عامل را چندان تأثیرگذار بدانیم  اما دریافت به‌روزرسانی برای بسیاری از افراد مهم است .  برای دریافت  به‌روزرسانی‌ها ، اپل و شیائومی بهتر از سامسونگ عمل کرده‌اند . برای مثال ،  حتی گوشی‌های رده پایین شیائومی هم به طور مرتب ، به‌روزرسانی دریافت  می‌کنند اما گوشی‌های سامسونگ لزوماً به‌روزرسانی دریافت نمی‌کنند .

حال نوبت شماست؛ اپل، سامسونگ یا شیائومی؟


 

تا اینجا سعی کردیم که شما را با عوامل تأثیرگذار در خرید گوشی  آشنا کنیم و سه برند مطرح‌شده را بر اساس این عوامل بررسی کنیم . باز هم  تأکید می‌کنیم که شما اول باید عوامل تأثیرگذار در خرید گوشی را شناسایی  کنید و سپس بسته به نیاز خود این عوامل را اولویت‌بندی کنید . در نهایت  ببینید برای آن عوامل، کدام برند عملکرد بهتری داشته است.