تحقیقی توسط Brand Directory انجام شده که با منتشر شده نتایج آن، گفته شده که اپل، ارزشمندترین برند در سال ۲۰۲۲ خواهد بود. این موسسه تحقیقاتی، ارزش برند کوپرتینویی‌ها را ۳۵۵٫۱ میلیارد دلار عنوان کرده است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این ارزش توسط این موسسه محاسبه شده و با مارکت کپ اپل که ۳ تریلیون دلار را هم در سال ۲۰۲۱ گذرانده بود، تفاوت دارد.

همچنین لیست ده برند ارزشمند امسال را معرفی کرده که می‌توانیم ۹ برند بعد از اپل را ببینیم:

  1. اپل
  2. آمازون
  3. گوگل
  4. مایکروسافت
  5. والمارت (شرکت خرده‌فروشی آمریکایی)
  6. سامسونگ گروپ
  7. فیس‌بوک
  8. ICBC (بانک صنعتی و بازرگانی چین)
  9. هواوی
  10. ورایزون (اپراتور موبایلی)

در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به دلایلی که شرکت‌های تکنولوژی لیست بالا، به این لیست و رکورد دست یافته‌اند. به گفته Brand Directory، ارزش برند اپل نسبت به سال ۲۰۲۱، با ۳۵ درصد افزایش مواجه شده و این بالاترین رکوردی است که یک شرکت در تاریخ داشته است.

در گزارش این موسسه آورده شده که اپل یک ۲۰۲۱ فوق العاده را پشت سر گذاشت که در ابتدای ۲۰۲۲ هم نتیجه آن را با خبر ۳ تریلیون دلاری شدن مارکت کپ این شرکت شنیدیم. این موفقیت تاریخی برای این غول فناوری، تا حد زیادی به جایگاه تثبیت شده این شرکت در بازار وابسته است اما رشد بیش از اندازه این شرکت در یک سال اخیر، به این جهت بوده که کوپرتینویی‌ها به درستی فهمیده‌اند که می‌توانند در حوزه‌های جدیدتری به درستی پای بگذارند. 

برای مثال هنوز آیفون نیمی از درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد اما اپل در یک سال اخیر توجه زیادی به دسته‌بندی‌های دیگر محصولاتش مثل آیپد و نسل جدید آیمک داشته است. این شرکت حتی پارسال با ایرتگ، پا به فضای جدیدی در دنیای گجت‌ها گذاشت و سرویس‌های مختلف این شرکت از اپل پی گرفته تا اپل تی‌وی، توانستند رشد مورد انتظار خودشان را داشته باشند. به طور کل، باید گفت که اپل خیلی خوب بازارهایی که به آن ورود می‌کند را می‌شناسد و می‌تواند جای خودش را بین رقبایش پیدا کند. 


 

در رده سوم شرکت‌های ارزشمند امسال، گوگل را داشتیم که Brand Directory در مورد این شرکت هم گفته است که آن‌ها ۳۸ درصد رشد نسبت به پارسال داشته‌اند و حالا ارزش آن‌ها ۲۶۳٫۴ میلیارد دلار تخمین زده شده. حجم زیادی از درآمدهای گوگل از تبلیغات به دست می‌آید که البته در آغاز پاندمی کرونا، از همین ناحیه هم ضربه خوردند. البته حالا که کرونا وضعیت نرمال جدیدی در جهان شده، کسب‌وکار تبلیغاتی گوگل هم دوباره رونق گذشته را گرفته و حتی باعث شده این شرکت در یک سال اخیر، ۳۸ درصد رشد در ارزش برند داشته باشد.

باید ببینیم سری گلکسی اس 22 چقدر به رشد سامسونگ تا سال ۲۰۲۳ کمک می‌کند

رتبه ششم نیز به سامسونگ اختصاص داده شده و جالب است بدانید که سامسونگ گروپ، تنها شرکت کره‌ای در بین ۲۵ شرکت ارزشمند جهان به حساب می‌آید. ارزش این شرکت برای سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰۷٫۳ میلیارد دلار تخمین زده شده که ۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته را به همراه داشته است. البته اگرچه این رشد کمتر از گوگل و اپل بوده ولی همین به سامسونگ اجازه داده تا این شرکت همچنان ارزشمندترین برند در ناحیه آسیا باقی بماند. سامسونگ سال گذشته جایگاه والمارت را داشت که حالا با افت رتبه، به رده ششم رسیده است.

درآمدهای سامسونگ به لطف محصولات جدیدی که معرفی کرده، رشد داشته است. با وجود مشکلات جهانی در حوزه تامین تراشه، سامسونگ موفق شده تا در بین رقبایش، بیشترین درآمد در حوزه تولید چیپ را داشته باشد و حتی از پس نیازهای زیاد برای چیپ‌های حافظه هم بربیاید. جدا از این‌ها، این شرکت قصد دارد تا کارخانه جدیدی برای تولید چیپ‌های کامپیوترها در تگزاس آمریکا احداث کند که ۱۷ میلیارد دلار می‌ارزد. این غول تکنولوژی نیز طیف گجت‌های خودش را در یک سال اخیر هم در حوزه گجت‌های الکترونیکی و هم در حوزه لوازم خانگی، گسترش داده است. 

هارمونی او اس و اکوسیستم جدید هواوی، کمک زیادی به رشد مجدد این شرکت کرده است

یک شرکت مهم دیگر در این لیست هم هواوی است که توانسته رشد عالی در یک سال اخیر داشته باشد؛ برای مقایسه، بد نیست بدانید که هواوی در سال ۲۰۲۱ رده ۲۱م از ارزشمندترین برندها را داشت. اینکه هواوی با وجود تحریم‌های کمر شکن آمریکا توانسته خودش را در بین ده شرکت بزرگ جای دهد، قطعا ارزشمند و بزرگ است. این شرکت ۲۹ درصد در یک سال اخیر رشد داشته و حالا ارزشش تقریبا ۷۱٫۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است. 

تیک تاک در لیست بالا نبود اما به گفته Brand Directory، تیک تاک توانسته بیشترین رشد در سراسر دنیا را داشته باشد. این شرکت رشد فوق العاده ۲۱۵ درصدی را در یک سال اخیر تجربه کرده که ارزش آن را از ۱۸٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، به ۵۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسانده است! با این ارزش، تیک تاک در جایگاه ۱۸م از ارزشمندترین برندهای جهان قرار گرفته است.