اپل واچ هنوز هم در دنیای ساعت‌های هوشمند پیشرو است و با اختلاف زیادی نسبت به رقبای خود برتری دارد. اپل چند سالی است که از موقعیت خود در صدر بازار ساعت‌های هوشمند دفاع کرده و در سال ۲۰۲۱ هم همچنان این پیشتازی را حفظ کرده است. براساس تجزیه و تحلیل موسسه Counterpoint Research، اپل همچنان بازیگر اصلی این بازار است و بیشترین فروش را در میان فروشندگان ساعت هوشمند دارد.

طبق گزارشی که Counterpoint روز دوشنبه منتشر کرده، اپل در صدر لیست ۹ برند برتر دنیا از نظر سهم فروش در ساعت‌های هوشمند قرار گرفته و جایگاه خود را همچنان پس از چند سال حفظ کرده است. سهم ۳۰٫۱ درصدی اپل در این بازار، بسیار جلوتر از نزدیک‌ترین رقیب‌اش یعنی سامسونگ با ۱۰٫۲ درصد است. همچنین هوآوی با ۷٫۷ درصد در جایگاه بعدی قرار گرفته است.

با این حال باید خاطر نشان کرد که این سهم اپل از بازار نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهشی جزئی دارد، سال ۲۰۲۰ Counterpoint اعلام کرد که اپل ۳۲٫۹ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. اعتقاد بر این است که در حالی که بازار جهانی ساعت‌های هوشمند بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ رشد ۲۴ درصدی داشته است، به دلیل همین تشدید رقابت، اپل سهم ۳ درصدی خود را از دست داده است.

با وجود از دست دادن جزئی سهم بازار، متوسط قیمت فروش اپل برای اپل واچ، بدون در نظر گرفتن آمار اپل واچ SE که حتما موثر بوده، این شرکت رشد ۳ درصدی سال به سال را تجربه کرده است. لذا به دلیل این افزایش، Counterpoint می‌گوید اپل نیمی از کل درآمد بازار را در سال ۲۰۲۱ نصیب خود کرده است.

یکی از دلایل رشد بازار ساعت‌های هوشمند در سال ۲۰۲۱، گسترش بازار هند است. در حالی که هند در سال ۲۰۲۰ تنها ۳ درصد از بازار را به خود اختصاص داده بود، اکنون در مجموع نزدیک به ۱۰ درصد سهم دارد. از عوامل دیگر رشد این بازار نیز می‌توان به تقاضای بیشتر برای ساعت‌های هوشمند زیر ۱۰۰ دلار اشاره کرد.

Suejeong Lim‌ معاون مدیر شرکت Counterpoint می‌گوید: «رشد خوب بازار جهانی ساعت‌های هوشمند به خودی خود معنادار است و این رشد ما را به آینده این محصولات امیدوار می‌کند. این دستگاه‌ها با ارائه توانایی‌های نظارت بر پارامترهای سلامتی مانند فشار خون، ضربان قلب، اکسیژن خون و غیره، روز به روز محبوب‌تر می‌شوند.»

او همچنین اضافه می‌کند که اگر به این ساعت‌ها اتصال شبکه‌ای هم اضافه شود، بی‌شک به جذابیت این ساعت‌ها افزوده می‌شود و فروش آنها را بیشتر می‌کند.