ورزشکاران حرفه‌ای از همان ساعت هوشمندی که ممکن است اکنون دست شما باشد برای تحلیل داده‌های خود استفاده می‌کنند.

ساعت‌های هوشمند جزو لوازم جانبی شیک و کاربردی به شمار می‌روند. این گجت‌ها تنها با قرار گرفتن روی مچ دست، امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اما بهترین نکات این وسایل، داده‌هایی است که در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

میلیون‌ها نفر در جهان وجود داشته که از ساعت‌های هوشمند و مخصوصا اپل واچ استفاده می‌کنند. اما اندازه‌گیری میزان دویدن شما و ضربان قلب شما طی این مدت، تنها کاری که اپل واچ انجام می‌دهد نیست. قابلیت‌های ردیابی تناسب اندام این ساعت هوشمند به قدری خوب بوده که حتی ورزشکاران حرفه‌ای نیز از آن استفاده می‌کنند.

طبق گزارشاتی که اخیرا منتشر شده، تیم شنای المپیک استرالیا از اپل واچ و آیپد برای تنظیم دقیق تمرینات خود بهره می‌برد. لازم به ذکر است که این تیم، جزو بهترین تیم‌ها شنا در جهان به شمار می‌رود. تیم شنای استرالیا در المپیک ۲۰۲۰ با کسب ۲۱ مدال که ۹ عدد از آن‌ها، طلا بود پس از ایالات متحده در رتبه دوم قرار گرفت.

اپل واچ از زمان سری ۲ خود و سال ۲۰۱۶، از ردیابی شنا نیز پشتیبانی می‌کند. نسخه‌ها جدیدتر این دستگاه مانند اپل واچ سری ۷، نه تنها می‌توانند دور و سرعت را تخمین بزنند، بلکه انواع ضربه را نیز به صورت خودکار تشخیص می‌دهند. شاید توانایی ردیابی داده‌ها قابلیتی مفید باشد، اما توانایی انجام آن با دقت کافی برای ورزشکاران المپیک قطعا چیزی دیگری است.

زک استابلی کوک، شناگر تیم ملی استرالیا که توانست در المپیک ۲۰۲۰ در شنای ۲۰۰ متر قورباغه به مدال طلا دست پیدا کند چنین گفته است:

توانایی اندازه‌گیری دقیق ضربان قلبم در بین ست‌ها، برای من و مربی‌ام یک داده ارزشمند بوده و نشان می‌دهد بدن من چگونه به تمریناتم پاسخ می‌دهد.


جس کورونز، یکی از مدیران شنای استرالیا نیز گفته است:

داده‌ها عنصری کلیدی در طراحی نتایج عملکرد برای ورزشکاران به شمار می‌رود. ما همواره شاهد افزایش ورزشکارانی که از اپل واچ استفاده می‌کنند بوده و این تصمیم، داده‌های بیشتری را برای تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری در اختیار مربی قرار می‌دهد.

اما اپل تنها غول فناوری نبوده که شنای استرالیا برای بهینه‌سازی عملکرد خود از آن استفاده می‌کند. تیم المپیک شنای این کشور در سال ۲۰۱۹، طی یک همکاری با آمازون از یادگیری ماشینی استفاده کرد. به موجب این همکاری، شنای استرالیا توانست تمام داده‌ها در مورد ورزشکاران خود و رقبا را در تجزیه و تحلیلی کرده و از استراتژی‌های تمرینی کاربردی بهره ببرد.

همچنین آیپد در تیم شنای المپیک استرالیا به عنوان دستگاه و ابزاری مفید تلقی می‌شود. اما لازم به ذکر است که برنامه Locker که این تیم برای تجزیه و تحلیل فیلم‌های مسابقه و تمرین از آن استفاده می‌کند، تنها برای مربیان و تحلیلگران معتبر شنا در زمینه بین‌المللی در دسترس است.