کمتر از ۷ روز به برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل باقی مانده که نسخه‌های جدید سیستم‌عامل‌های اپل در آن معرفی می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم دیگر چه چیزهایی را در این رویداد خواهیم دید.همان طور که می‌دانید، اپل در تاریخ ۶ ژوئن مصادف با شانزدهم خرداد ماه قصد دارد تا رویداد WWDC 2022 را برگزار کند. این رویداد بین روزهای ۶ تا دهم ژوئن مصادف با ۱۶ تا بیستم خرداد ماه برگزار می‌شود که رویداد اصلی، همان روز اول برگزار شده و به صورت آنلاین پخش خواهد شد. سایر روزها به توسعه دهندگان و آشنایی آن‌ها با موارد و نکات جدید می‌گذرد.

رویداد WWDC 2022 را چگونه به صورت زنده مشاهده کنیم؟

طبق روال همیشه و سنت هر ساله اپل، این اتفاق به صورت آنلاین و زنده از یوتیوب، وب سایت اپل و روی دستگاه اپل تی وی قابل مشاهده خواهد بود.

خانم سوزان پریسکات معاون ارتباطات جهانی توسعه دهندگان و بازاریابی سازمانی و آموزشی شرکت اپل در این باره چنین گفت:

رویداد WWDC معمولا محفلی برای ارتباط میان توسعه دهندگان بوده است. امسال نیز طبق روال پیشین ما از برنامه نویسان و توسعه دهندگان سراسر دنیا دعوت به عمل می‌آوریم تا به جمع ما پیوسته و بهترین ایده‌های خود را با ما به اشتراک بگذارند. امیدواریم که تمامی بازدید کنندگان، بتوانند با روی گشاده و سرشار از انرژی از این رویداد خارج شوند.

انتظارات از رویداد WWDC 2022:

iOS 16

توسعه دهندگان اپل از مدت‌ها قبل کار روی نسخه آزمایشی iOS 16 را آغاز کرده بودند و تعداد محصولات مجهز به این پلتفرم که برای تست در اختیار آن‌ها قرار گرفته، بسیار بیشتر از نسخه پیشین بوده است.

اگر پیگیر اخبار دنیای تکنولوژی باشید،‌ مطمئنا می‌دانید که سری پرو از آیفون‌های ۲۰۲۲ با تغییراتی در قسمت ناچ همراه خواهند بود و همین موضوع باعث می‌شود تا توسعه دهندگان سیستم عامل این دستگاه، مجبور باشند تا تغییراتی را روی آن اعمال کنند. به این ترتیب احتمالا شاهد تغییراتی روی رابط کاربری خواهیم بود و از سوی دیگر، احتمالا تغییراتی نیز در حوزه رزولوشن نمایشگر روی خواهد داد. به این ترتیب توسعه دهندگان باید نسخه جدید، یعنی آی او اس ۱۶ را با تمامی محصولات سازگار کرده و یک محصول بی نقص را ارائه کنند.

آقای مارک گرمن، خبرنگار بلومبرگ یادآور شد که آی او اس ۱۶ هم اینک با کد نام Sydney میان توسعه دهندگان اپل دست به دست می‌شود و تغییرات مختلف، روی آن اعمال می‌شود تا در نهایت ششم ژوئن مصادف با شانزدهم خرداد ماه شاهد معرفی رسمی آن باشیم. 

از جمله امکاناتی که به این پلتفرم اضافه می‌شود، می‌توان به بروز شدن سیستم نمایش نوتیفیکیشن‌ها، قابلیت‌های جدید در حوزه سلامت و احتمالا اضافه شدن قابلیت نمایشگر همیشه روشن اشاره کرد.


 iPadOS 16

در این نسخه، پیش بینی می‌شود تغییرات عمده‌ای در حوزه مولتی تسکینگ رخ دهد. چرا که این محصول با پردازنده سری M از قدرت بالایی برخوردار بوده و سیستم عامل فعلی، توانایی استفاده از حداکثر توان این تراشه را ندارد. از سوی دیگر تغییراتی روی رابط کاربری نیز احتمالا اعمال خواهد شد که باعث می‌شود تا اپلیکیشن‌های حرفه‌ای، بتوانند بیشتر و بهتر از قبل با این محصول خود را سازگار کنند.

watchOS 9

تمام امکانات و قابلیت‌های مختلف در حوزه سلامت که در بخش iOS 16 به آن‌ها اشاره کردیم، روی واچ او اس ۹ نیز اتفاق خواهد افتاد. البته امکان پایش فشار خون احتمالا به سال ۲۰۲۴ موکول خواهد شد و اپل واچ سری 8 میزبان این ویژگی نخواهد بود.

مکبوک پرو، مکبوک ایر و macOS 13

پیش بینی می‌شود که رویداد WWDC 2022 میزبان معرفی مکبوک ایر و مکبوک پرو با تراشه M2 باشد. البته هنوز اطلاعیه موثقی در این زمینه صادر نشده و نمی‌توان روی این موضوع حساب خاصی باز کرد. اما بزرگ ترین اتفاق برای دارندگان محصولات مبتنی بر سیستم عامل مک، می‌تواند رونمایی از macOS 13 باشد. در مورد مشخصات و امکانات این پلتفرم هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست. لذا باید منتظر بمانیم و ببینیم که کوپرتینویی‌ها چه ویژگی‌هایی را برای مک او اس ۱۳ در نظر گرفته‌اند.