در  یک تحقیق که اخیرا انجام شده، سه دستگاه پوشیدنی پرفروش، از جمله اپل واچ ۶  مورد تحقیق قرار گرفته، که نتایج جالبی از دقت این محصولات به دست آمده  است.در  مقاله‌ای که در ژانویه امسال (دی ۱۴۰۰) منتشر شد، محققان تلاش کردند تا  سودمندی دستگاه‌های هوشمندی که ما روی مچ دست خود می‌بندیم را برای ردیابی  مصرف انرژی و ضربان قلب ارزیابی کنند. اپل واچ سری ۶، Polar Vantage V، و  فیت‌بیت Sense توسط ۳۰ شرکت کننده زن و مرد سالم که در تمرینات  وزنه‌برداری، دوچرخه سواری، پیاده‌روی، دویدن، و حتی نشستن شرکت می‌کردند،  استفاده شد.

در حال حاضر مشخص شده که این تحقیق بسیار موثق بوده و نتایج جالبی داشته است که با هم در ادامه به مرور آن می‌پردازیم. ابتدا نگاهی به جدول نتایج در زیر بیاندازید تا پس از آن توضیحات لازم را در مورد این نتایج ارائه  کنیم:

همانطور که مشخص است، همه دستگاه‌ها در ردیابی کالری تمامی  فعالیت‌ها بسیار ضعیف بوده‌اند. نه تنها در این مورد، بلکه میانگین انحراف  از هزینه روزانه واقعی هم غیر قابل پیش‌بینی بوده و به شدت متغیر بوده است  که عملا این دستگاه‌ها را برای ما بی استفاده می‌کند. دلیلش این است که حتی  اگر مقادیر مطلق خاموش باشند، نمی‌توانید پیشرفت را به طور قابل اعتمادی پیگیری کنید. به نظر می‌رسد که پوشیدنی‌ها حتی با افرادی که مصرف انرژی کمتر از متوسط و بالاتر از متوسط دارند، ناسازگاری بیشتری دارند.

همچنین به نظر می‌رسد که این تحقیق با تحقیقات قبلی که تلاش می کردند با دستگاه‌های مختلف قابلیت‌های یکسان را ارزیابی کنند، مطابقت دارد.

خبر خوب این است که اپل واچ سری ۶ در ردیابی ضربان قلب در تمام فعالیت‌ها  بسیار قابل اعتماد است. پوشیدنی‌های Polar Vintage V و فیت‌بیت Sense اما  بسته به نوع فعالیت در نوسان هستند. همچنین به نظر می‌رسد که شمارش گام‌ها  برای همه دستگاه‌های درگیر در این تحقیق درست باشد.

نتیجه نهایی

با وجود محدودیت‌های موجود در این تحقیق، مانند حجم نمونه کوچک دستگاه‌ها و افراد، به نظر می‌آید این تحقیق با تحقیقات قبلی مطابقت دارد که نشان می‌دادند ساعت‌های هوشمند تجاری موجود و ردیاب‌های تناسب اندام،  اندازه‌گیری قابل اعتمادی از مصرف انرژی روزانه به شما ارائه نمی‌دهند، حتی  اگر این دستگاه پرفروش‌ترین ساعت هوشمند دنیا، یعنی اپل واچ ۴۰۰ دلاری  باشد.

اما ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که ردیابی ضربان قلب و  شمارش گام‌ها ویژگی‌های مهم و مفیدی هستند که این دستگاه‌ها در اکثر تحقیقات، از جمله این تحقیق، ثابت کرده‌اند این موارد را به دقت نشان می‌دهند. در واقع، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که پوشیدنی‌های هوشمند به تنهایی ممکن است تاثیر بسیار مثبتی بر تناسب اندام فرد در زندگی داشته باشد. افرادی که از پوشیدنی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، وجود این دستگاه برای آنها باعث می‌شود تا فعالیت کلی و تعداد قدم‌های بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند.