بیشتر از یک ماه است که سری آیفون 14 در تمامی مدل‌ها به بازار کشورمان  راه پیدا کرده و حتی قیمت رجیستری این سری از گوشی‌ها هم مشخص شد اما هنوز  حتی یک آیفون 14 هم رجیستر نشده است!

درواقع شروع این ماجرا از آنجایی بوده که واردات گوشی‌های بالای  ۶۰۰ دلار به شکل رسمی به کشور ممنوع شده است. در همین راستا، هیچ نسخه  شرکتی و گارانتی‌داری از سری آیفون 14 در بازار کشورمان پیدا نمی‌شود و  همگی آن‌ها به شکل غیر مستقیم وارد بازار موبایل ایران شده‌اند. در حال  حاضر شناسه گمرکی برای این کالا در سامانه‌ها ثبت نشده و تجار امکان ثبت  سفارش و ترخیص آیفون 14 را ندارند. حتی اگر این سری از گوشی‌های اپل به شکل  مسافری و برای استفاده شخصی وارد کشور شوند نیز به دلیل اینکه شناسه آن‌ها  در سامانه ثبت نمی‌شود، امکان رجیستری آن وجود ندارد.

حالا امروز  شاهد یک اطلاع رسانی رسمی از طرف سامانه همتا هستیم که متاسفانه جزئیاتی از  رجیستری این گوشی‌ها ارائه نداده و بیشتر شبیه به یک هشدار است! این  اطلاعایه به شرح زیر است:

پیرو اخبار ضدونقیض در  رسانه‌ها و سؤالات مکرر مخاطبان در مورد وضعیت آیفون14، به اطلاع می‌رساند  با توجه به عدم واردات قانونی این مدل از گوشی‌ها، کلیه گوشی‌های آیفون14  بازار قاچاق هستند، لذا به کلیه واحدهای صنفی اکیداً توصیه می‌شود تا زمان  تعیین تکلیف وضعیت واردات قانونی آیفون 14 از خرید و فروش آن خودداری کنند.

حالا  با این وضعیتی که ایجاد شده و همتا رسما آیفون‌های 14 بازار ایران را  تماما قاچاق خوانده، همزمان شاهد یک تناقض هم هستیم. به طور دقیق‌تر، هرکسی  که گوشی بدون رجیستری را فعال می‌کند و سیم کارت درون آن قرار می‌دهد،  تنها به مدت یک ماه آنتن خواهد داشت و پس از آن باید به دنبال راهی برای  رجیستر کردن گوشی خودش باشد تا بتواند همچنان آنتن داشته باشد. از آن‌جایی  که بیشتر از یک ماه از عرضه سری آیفون 14 به بازار ایران می‌گذرد، افرادی  که در روزهای ابتدایی این گوشی‌ها را خریداری و فعال کرده بودند، مهلت یک  ماهه آنتن داشتنشان هم به پایان رسیده ولی همتا تصمیم گرفته یک ماه دیگر  آنتن آن‌ها را تمدید کند!

با این تناقض معلوم نیست واقعا همتا این  گوشی‌ها را قاچاق می‌داند یا می‌خواهد همچنان آنتن دهی آن‌ها برقرار باشد  تا وضعیت رجیستری آن‌ها را به هر شکلی که شده، معلوم کنند. البته که ما  امیدواریم بالاخره این سری از گوشی‌های اپل هم در بازار ایران رجیستر شوند تا کاربران بتوانند سراغ آن‌ها بروند اما این ماجراهایی که در این تقریبا  ۴۰ روز اخیر برای سری آیفون 14 به وجود آمده، تقریبا همه را چه از کاربر تا  چه فروشنده و وارد کننده، حسابی گیج کرده و قطعا هیچ کدام از این اخبار و  اقدامات صورت گرفته، به نفع مردم نبوده است.