تحلیلگر معتبر آمریکایی خبر از تاخیر در عرضه سری آیفون ۱۵ داده که ظاهرا قرار است دامنگیر همه مدل‌های آن شود.

به گفته وامسی موهان تحلیلگر اوراق بهادار جهانی در بانک آمریکا، عرضه سری آیفون ۱۵ توسط اپل ممکن است «چند هفته» به تعویق بیافتد و این امر باعث می‌شود که عرضه نسل بعدی گوشی‌های هوشمند این شرکت فراتر از بازه زمانی معمول آن در ماه سپتامبر (شهریور) باشد.

موهان پیش‌بینی خود را در یادداشتی تحقیقاتی پس از بررسی زنجیره تامین اپل به دست آورده است؛ او ادامه داده که عرضه این سری از آیفون‌ها به نظر می‌رسد که به سه ماهه چهارم ۲۰۲۳، یعنی از اکتبر تا دسامبر (مهر تا آذر) موکول شود. این تحلیلگر درآمد سه ماهه سپتامبر (شهریور) اپل را حدود ۸۷٫۱ میلیارد دلار تخمین زده که بسیار کمتر از ۹۱٫۶ میلیارد دلار برآوردهای قبلی است. او گفته که انتظار دارد در یه ماهه سپتامبر، تعداد ۴۸ میلیون دستگاه آیفون به فروش رود که کمتر از پیش‌بینی ۵۱ میلیونی پیشین است.


ماکت‌های سری آیفون ۱۵

موهان که اغلب نظراتش از دل تحلیل‌های درآمدی اپل برمی‌آید، دلیل خاصی را برای تاخیر در عرضه آیفون ۱۵ عنوان نکرده است. ضمن اینکه لازم باید بگوییم هیچ منبع دیگری هم تاخیر عرضه سری آیفون ۱۵ را تایید نکرده و به همین دلیل، تحلیل‌های موهان را نباید قطعی دانست.

سال گذشته اپل سری آیفون ۱۴ را در ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور ۱۴۰۱) معرفی کرد؛ آیفون ۱۴، ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس از روز ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور ۱۴۰۱) به فروش رفتند، اما آیفون ۱۴ پلاس تا ۷ اکتبر (۱۵ مهر ۱۴۰۱) به دلیل اختلالات تولید ناشی از تعطیلی چین به دلیل بیماری کرونا، عرضه نشد.

انتظار می‌رود اپل امسال به استراتژی چهار سری آیفون خود پایبند باشد، یعنی آیفون ۱۵، آیفون ۱۵ پلاس، آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس، اعضای خانواده سری ۱۵ را تشکیل دهند. اپل سعی کرده که سری پرو را بیش از پیش از سری استاندارد متفاوت کند و ویژگی‌های جدیدی مانند چیپست جدیدتر، بدنه تیتانیومی و غیره فقط مختص سری پرو خواهند بود.