به تازگی گزارشی منتشر شده است مبنی بر این که سامسونگ قصد دارد با حذف سنسور تشخیص عمق به بهبود کیفیت دیگر دوربین‌‌ها بپردازد.

بنابر نظر بسیاری از متخصصان و کاربران، سنسور تشخیص عمق که در گوشی‌های میان‌رده به کار می‌رود چندان عملکردی مناسب ندارد و به نوعی وجود آن بی‌فایده به حساب می‌آید. حالا بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده، به نظر می‌رسد سامسونگ نیز با این دسته از کاربران هم عقیده است چرا که شایعه شده است که میان‌رده‌های نسل بعدی سامسونگ شامل گلکسی A24، گلکسی A34 و گلکسی A54 از سنسور تشخیص عمق بهره نخواهند برد.

طبق این گزارش، گوشی‌های میان‌رده سامسونگ قرار است در سال 2023 روانه بازار شوند و تنها از سنسور کمکی ماکرو بهره خواهند برد. البته باید اشاره کرد که عملکرد سنسور ماکرو موجود در اکثر گوشی‌های میان‌رده نیز چندان تاثیری بر تجربه تصویربرداری ندارد. این برنامه احتمالی سامسونگ برای گوشی‌های میان‌رده خود مشابه استراتژی برند Nothing است که چندی پیش اولین گوشی خود را تنها با دوربین اصلی و لنز فوق عریض عرضه کرد.

 

شایان ذکر است که تنها دوربین‌های اصلی و فوق عریض گوشی‌های میان‌رده‌ای که در چند سال اخیر روانه بازار شده‌اند وظیفه اصلی را بر عهده دارند و دیگر سنسورهای قرار گرفته مانند ماکرو و تشخیص عمق شاید برای بازاریابی بهتر گوشی‌ها به کار گرفته شده‌اند. از مدت‌ها قبل نیز بسیاری از کاربران اذعان کرده‌ بودند که دوربین‌های زیاد یک گوشی هوشمند ملاکی برای کارامد بودن آن دستگاه برای عکاسی نیست چرا که اکثر گوشی‌های ارزان قیمت و میان‌رده برندهای مختلف مانند سامسونگ، شیائومی و موتورولا دوربین‌های زیادی دارند ولی عملکرد آن‌ها‌ در سطح پایینی قرار می‌گیرد.

در این گزارش همچنین جزئیات فنی دوربین‌های سه میان‌رده سامسونگ ذکر شده است که براساس آن، احتمال می‌رود گلکسی A24 از سنسور اصلی 50 مگاپیکسلی، لنز فوق عریض 8 مگاپیکسلی و سنسور ماکرو 5 مگاپیکسلی بهره ببرد. از آن سو، گلکسی A34 نیز با حفظ دو دوربین فوق عریض و ماکرو از سنسور اصلی 48 مگاپیکسلی برخوردار خواهد بود. نکته عجیب این گزارش مجهز بودن گلکسی A54 به لنز فوق عریض 5 مگاپیکسلی است در حالی این گوشی نسخه قدرتمند سری A محسوب می‌شود. دیگر دوربین‌های این گوشی شامل سنسور اصلی 50 مگاپیکسلی و ماکرو 5 مگاپیکسلی خواهد بود.

در نهایت باید اشاره کرد که انتظار می‌رود با حذف سنسور تشخیص عمق سامسونگ قادر خواهد بود تا توجه و سرمایه بیشتری را برای ارتقا کیفیت سایر دوربین‌ها به خرج دهد تا عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشد. به علاوه، گلکسی A34 احتمالا در ماه مارس سال بعد میلادی عرضه خواهد شد و گلکسی A54 نیز با فاصله زمانی یک ماهه معرفی خواهد شد.