اتحادیه اروپا قرار است در روز ۱۷ خرداد تصمیم قطعی خود را در مورد یک پورت مشترک در همه دستگاه‌ها اعلام کند.اتحادیه اروپا از همان روزهای اولیه عرضه پورت micro USB تلاش کرده است تا سازندگان گوشی‌های هوشمند و سایر لوازم الکترونیکی قابل حمل را به استاندارد سازی در یک درگاه شارژ مشترک وادار کند. در نهایت بیشتر اهالی صنعت محصولات خود را به پورت USB-C مجهز کردند به جز یک شرکت که البته قابل حدس است، اپل. کوپرتینو سال‌هاست که علیه جبهه پورت USB-C می‌جنگد، اما احتمالا این نبرد تا چند روز دیگر پایان می‌یابد.

به گزارش رویترز، انتظار می‌رود قانون‌گذاران اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای اروپایی در تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد)، تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ کنند. افراد مطلع از داخل این اتحادیه می‌گویند که گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و هدفون‌های بی‌سیم، همگی به زودی باید از پورت USB-C برای شارژ استفاده کنند. توجه داشته باشید که این قانون برای خود دستگاه‌ها است نه برای آداپتور آنها.


 

برخی از تصمیمات هنوز نهایی نشده است، تعدادی از قانون‌گذاران در تلاش هستند تا لپ تاپ‌ها را نیز داخل این قانون بگنجانند، این در حالی است که هم اکنون بسیاری از لپ تاپ‌ها حتی لپ تاپ‌های اپل هم از پورت USB-C استفاده می‌کنند، اما بسیاری از لپ تاپ‌ها نیز وجود دارند که هنوز از یک دوشاخه معمولی استفاده می‌کنند. این الزام بر تولیدکنندگان خاصی از جمله اپل تاثیر بزرگی می‌گذارد، بنابراین مخالفت‌هایی در این خصوص وجود دارد.

نبرد بعدی بر سر شارژ بی‌سیم خواهد بود، اتحادیه اروپا ممکن است تا سال ۲۰۲۵ تقاضای حمایت از یک استاندارد مشترک را برای این فناوری داشته باشد. به هر حال مشخص نیست که اتحادیه اروپا چه قوانینی را در سر دارد. این روزها اکثر گوشی‌هایی که از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کنند می‌توانند به Qi برگردند، اما ترجیح می‌دهند از فناوری اختصاصی سریع‌تری استفاده کنند.

تحلیل‌گران قبلا گزارش داده بوند که اپل آزمایش آیفون‌های دارای USB-C را آغاز کرده است که قرار است در سال ۲۰۲۳ وارد بازار شوند، اما چیزی که می‌توان به قطعیت گفت این است که مدل‌های امسال با همان پورت لایتنینگ همیشگی عرضه خواهند شد. برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند اپل همچنین در حال آماده سازی آداپتوری است که به استفاده کنندگان اجازه می‌دهد تا از لوازم جانبی قدیمی لایتنینگ خود برای آیفون‌های USB-C آتی استفاده کنند. این محصول احتمالا به طور جداگانه به فروش برسد و بعید است که اپل آن را در بسته بندی گوشی‌های خود قرار دهد.

به نظر شما پافشاری اپل بر روی استفاده از پورت لایتنینگ منطقی است یا باید به مانند دیگر شرکت‌ها از پورت USB-C در محصولات خود استفاده کند؟